ویکی عروسی
راهنمای آنلاین عروسی

راهنمای انتخاب سفره عقد ایرانی شیک و زیبا + ۴۸ عکس جدید

سفره عقد ایرانی یکی از مهمترین سفره های سنتی ایران است که در مراسم عروسی پهن میشود

آئین سنتی ایرانیان در ازدواج همیشه قابل توجه و بی نظیر بوده است .

ایرانیان از زمان باستان تا اکنون در مراسم عروسی سفره عقد عروسی پهن میکنند و عروس داماد بر سن آن مینشینند و به خطبه عقد که توسط عاقد جاری میشود گوش فرا میدهند.

 

خطبه عقد در سفره عقد ایرانی

در زمان قبل از اسلام خطبه عقد بدین صورت بود :

داماد: به نام نامی یزدان، تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان، برای زیستن با تو میان این گواهان، بر لب آرَم این سخن با تو وفادار تو خواهم بود، در هر لحظه هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟
عروس: پذیرا می‌شوم مهر تو را از جان هم اکنون باز می‌گویم میان انجمن با تو وفادار تو خواهم بود در هر لحظه هرجا.

اما پس از ورود دین اسلام به ایران ایرانیان بر سر سفره عقد ایرانی خطبه عقد خود را بدین صورت جاری میکنند :

«به مبارکی و میمنت و در پناه عنایات خاص امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف پیوند آسمانی عقد ازدواج دائم و همیشگی/ عقد موقت و محرمیت، بین دوشیزه محترمه سرکار خانم …………….. و آقای…………….. اجرا و منعقد می گردد.

* دوشیزه محترمه مکرمه سرکار خانم …………….. آیا بنده وکیلم شما را به عقد زوجیت دائم و همیشگی / عقد موقت، آقای …………….. به صِداق و مهریهٔ  مثلا یک جلد کلام الله مجید ، یک آینه و شمعدان، یک شاخه نبات و مهریه …………….. (مثلا ۱۴ سکه تمام بهار آزادی رایج در جمهوری اسلامی ایران) . با این شرط که مهریه به ذِمهٔ زوج مُکَرّم دِین ثابت است و عِندَالمُطالِبِه به سرکار عالی تسلیم خواهند داشت. و شروطی که مورد توافق طرفین بوده در آورم.

آیا بنده وکیلم؟……………..». پس از قبول و بله عروس خانم، صلوات بر محمد و آل محمد فرستاده میشود و عاقد میگوید:

«به عقد دائم/موقت شرعی، موکله ی خود (دوشیزه:……………..) را به اذن پدرشان بر این مهریه معین شده و مورد توافق، به عقد دائم/موقت موکل خود ( آقای:……………..) درمی آورم.»

 

متعلقات سفره عقد

درون سفره عقد همیشه اجزایی هستند که ثابت هستند و بعد از گذشت این همه سال و تغییرات که در مراسم عروسی ها اتفاق افتاده است همچنان تغییری نکرده اند و مواردی که درون سفره عقد ایرانی قرار میگیرند شامل : آینه و شمدان ، یک جلد قرآن مجید ، نقل ، سکه ، گردو، بادام، فندق، نان و نبات و تخم مرغ می‌باشند.

در میان اینها ظرف‌هایی از شیرینی و نان پنیر وسبزی، جام‌هایی از عسل و ماست که کنایه‌ای از شیرینی و ترشی در کنار هم در زندگی مشترک می‌باشند قرار دارد .

تخم مرغ نمادی است برای باروری و زایش اولاد توسط عروس ونان نمادی برای برکت ورزق ورورزی است.نبات برای شیرین کامی و…

 

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

سفره عقد ایرانی مدرن یا کلاسیک قدیمی

شاید زمانی که به تالار عروسی و یا تشریفات مجالس مراجعه میکنید و میخواهید سفره عقد عروسی خود را انتخاب کنید به دلیل تنوع های بسیار زیاد کار سختی به نظر برسد اما شما با رعایت چند نکته به راحتی میتوانید تصمیم خود را بگیرید .

اگر از آن دسته افرادی هستید که به سبک مدرن علاقه دارید پس کلیه تصاویر مربوط به سفره عقد های کلاسیک و قدیمی را کنار بگذارید و در میان تصویر موجود در سفره عقد مدرن یکی را انتخاب کنید .

 

سفره عقد ایرانی کلاسیک و یا قدیمی همیشه دوست داران خود را دارد زیرا خود سفره عقد یک سفره سنتی میباشد و خیلی ها دوست دارن این سنت را مانند نیاکان خود اجرا کنند پس سراغ نمونه های مربوط به سفر عقد ایرانی قدیمی میروند .

 

سفره عقد پر گل و خوش آب و رنگ همیشه تصاویر یادگاری زیباتری به جا میگذارد پس اگر سفره عقد های پر گل را انتخاب میکنید توجه کنید که حتماً از گل رز با رنگی که بسیار دوست دارید استفاده کنید تا زیبایی آن دو چندان شود .

 

عکس سفره عقد

در انتها برای شما عزیزان تصاویری از سفره عقد ایرانی جمع آوری و تهیه کرده ایم که امیدواریم مورد پسند شما عزیزان قرار بگیرد :

 

سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی

سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی سفره عقد ایرانی

شما نیز اگر تصاویری از سفره عقد ایرانی دارید میتوانید برای مار ارسال کنید تا با نام خودتان در این لیست قرار گیرد

منبع گفتار : ویکی پدیا فارسی

۸۰%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

  • اطلاعات و محتوای متنی
  • تصاویر ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

تخفیف های ویژه
اگر میخواهید از جدیدترین تخفیفات آرایشگاه عروس و باغ عروسی اطلاع پیدا کنید کافیست ایمیل خود را ثبت کنید تا ما به صورت ماهیانه یک ایمیل که تخفیف های جدید در آن ثبت شده است را برایتان ارسال کنیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
شاید این مقالات برایتان مفید باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.