ویکی عروسی
راهنمای آنلاین عروسی

راهنمای انتخاب لباس عروس + تمام مدلهای جدید سال ۲۰۱۹

انتخاب لباس عروس بدون شک یکی از مهمترین دغدغه هایی است که ذهن هر عروس را برای تجربه رویایی ترین شب زندگیش به خود مشغول می کند. لباس عروس مناسب دقیقا همان چیزی است که شما را به سمبل زیبایی در این شب بی تکرار تبدیل کرده و تمام چشم ها را به سمتتان خیره می کند.
در این نوشتار سعی بر آن می شود تا با ارائه نکات کاربردی برای انتخاب مناسب ترین لباس عروس، کمک کننده شما در این مسیر زیبا باشیم.

انتخاب لباس عروس بدون شک یکی از مهمترین دغدغه هایی است که ذهن هر عروس را برای تجربه رویایی ترین شب زندگیش به خود مشغول می کند. لباس عروس مناسب دقیقا همان چیزی است که شما را به سمبل زیبایی در این شب بی تکرار تبدیل کرده و تمام چشم ها را به سمتتان خیره می کند.

انتخاب لباس عروس احتمالا از کودکی شما و از میان بازی های دخترانه شروع شده است. هر دختر کوچکی تصوراتی زیبا از عروس و مراسم عروسی در سر دارد که معیار هایی ناخود آگاه در انتخاب های امروزش تلقی می شود.

حال که روز موعود فرا می رسد، انتخاب و تهیه لباس عروس آن هم در بحبوحه اقدامات پیش از عروسی و در شرایطی که با انواع افکار مختلف برای شروع یک زندگی جدید دست و پنجه نرم می کنید، شاید به سادگی تصورات کودکی نباشد.

انواع مدل لباس عروس، نظرهای اطرافیان، انتخاب مزون عروس، محدودیت های زمانی و مکانی، بودجه، نوع مراسم، تناسب اندام وغیره تنها نمونه هایی از چالش های پیش روی شما برای انتخاب لباس عروس شیک می باشند.

در این نوشتار سعی بر آن می شود تا با ارائه نکات کاربردی برای انتخاب مناسب ترین لباس عروس، کمک کننده شما در این مسیر زیبا باشیم.

قدم اول، در نظر گرفتن بودجه

هر عروسی در هر کجای دنیا با هر وضعیت مالی در وهله اول باید محدودیت مالی خود برای انتخاب لباس عروس مشخص کند.

ممکن است هزاران لباس زیبا با قیمت هایی بسیار بالاتر از بودجه شما وجود داشته باشد که بهتر است وقت و انرژی خود را برای دیدنشان تلف نکنید.

هزینه لباس عروس

طرح کلی لباستان را تایین کنید

در میان انبوه مدل های لباس مجلسی، آنچه شما را به سمت شیک ترین و مناسب ترین لباس عروس هدایت می کند شناخت هر چه بیشتر خودتان و شرایط مراسمتان است.

هر چند شما به عنوان عروس مهمترین فرد در این مراسم هستید و حق انتخاب هر لباسی که دوست دارید را دارید، اما در نظر گرفتن فرهنگ خانواده ها و تطبیق آن با علایق شخصی می تواند تاثیر بسزایی در آرامش روحی شما در طول مراسم و نیز تمجید هر چه بیشتر دیگران داشته باشد.

بهتر است قبل از شروع بررسی مدل ها، طرح کلی از سبک لباستان را در نظر بگیرید.

–   یک لباس عروس ایرانی با معیار های فرهنگ ایرانی می خواهید یا مراسمی مدرن با سبک و سیاق اروپایی و آمریکایی در نظر دارید؟

–   مدل های راحت و بسته را ترجیح می دهید یا جسارت پوشیدن مدل های خاص و باز را دارید؟

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

 طرح لباس عروس

انواع مدل لباس عروس

با شناخت انواع لباس های عروس و انتخاب بهترین مدل با توجه به اندامتان مهمترین قدم در انتخاب لباس عروس شیک را برداشته اید.

–   دامن پف دار ( Ball Gown )

این مدل لباس عروس همان مدلی است که بسیاری تحت عنوان لباس پرنسسی می شناسند. یک مدل کلاسیک و پر طرفدار با بالا تنه چسب و پایین تنه گشاد که به یک دامن پر چین و پف دار می رسد.

–   دامن کلوش (A-Line Dress)

احتمالا این مدل پر طرفدار ترین کار هر مزون عروس به شمار می آید. لباسی با کمر چسب و دامن A شکل که از خط کمر امتداد می یابد.

–   دامن کلوش اصلاح شده (Modified A-Line)

این مدل لباس عروس تا ناحیه باسن چسب و پس از آن به صورت کلوش یا پف دار ادامه می یابد. در این مدل خطوط بدن نمایانتر از مدل قبل است.

–   مدل شیپور (Trumpet)

لباس در این مدل از ابتدا تا ناحیه باسن چسب طراحی شده است و پس از آن دامن به صورت آزاد قرار می گیرد.

–   مدل ماهی (Mermaid)

این مدل تقریبا مشابه مدل لباس عروس شیپور است با این تفاوت که تا زانو و گاها پایین تر از زانو به بدن می چسبد.

–   مدل غلاف (Sheath)

این لباس از ابتدا تا انتها به صورت یکنواخت، مستقیم و همسو با انحنای طبیعی بدن طراحی می شود و بدون خط کمر است.

–   کوتاه (Tea-Length)

این مدل لباس عروس در اواسط قرن بسیار پر طرفدار بوده است و امروزه برای مراسم های خودمانی و غیر رسمی یا فضاهایی همچون کنار آب یا باغ استفاده می شود.

بیشتر لباس های عروس کوتاه، دارای دامن کلوش هستند و انتهای آنها در روی زانو و یا پایین تر از زانو قرار می گیرد.

–   مدل یقه قایقی (Off-Shoulder)

این مدل لباس به افتاده از شانه نیز معروف است ، در این مدل سرشانه کاملاً باز و نمایان است .

این مدل دو نوع آستین بلند و کوتاه دارد که در مدل آستین سرشانه ای که یک آستین کوتاه روی بازوهاست و بسیار زیبا و شیک میباشد محبوبیت بسیار زیادی در سال های ۲۰۱۸ و مطمئاً در ۲۰۱۹ خواهد داشت.

–   مدل دو تیکه (Separates)

این مدل لباس عروس همانطور که از نامش پیداست دو تیکه میباشد و در بیشتر مدل ها تیکه بالایی نیم تنه از جنس دانتل و یا گیپور استفاده میشود و تیکه دوم یا همان دامن نیز از جنس ابریشم ، ساتن و تور میباشد.

این مدل با توجه به دو تیکه بودن آن جذابیت و استایلی بسیار شیک و جذاب دارد که دست عروس خانم را جهت تفاوت بین قسمت بالایی لباس و دامن را بسیار باز میگذارد.

–   مدل لباس عروس محجبه (Hajib)

این نوع مدل بیشتر در کشور های حاشیه خلیج فارس و کشور های مسلمان استفاده میشود که در این نوع لباس عروس تمام بدن عروس را تا گردن را میپوشاند و حتی در کشور های عربی از برقع نیز برای پوشاندن صورت عروس استفاده می کنند.

اندام شناسی برای لباس عروس

اندامتان را بشناسید

حتی اگر می خواهید تا روز عروسی رژیم بگیرید و وزن کم کنید، در نظر داشته باشید که شکل کلی و ساختار بدنتان در زمان کم تغییر زیادی نمی کند.

شکل کلی بدنتان را بشناسید و با توجه به نکات زیر بهترین مدل لباس عروس را انتخاب کنید.

–   پایین تنه پر

اگر پایین تنه شما نسبت به بالا تنه پر تر است یا به اصطلاح اندام گلابی شکل دارید، به دنبال یک لباس عروس با دامن A شکل باشید که در قسمت کمر باریک بوده و به تدریج به سمت زمین گشاد می شود. این لباس باریکی کمر را مشخص کرده و ران ها را می پوشاند.

پارچه های ضخیم تر مانند ساتن دوشس و تافته برای شما مناسب هستند اما نباید جذب بدن قرار بگیرند.

–   سایز سینه بالا

اگر ظاهر لباس های بدون بند (استرابلس) را دوست دارید، مدل لباس عروسی را انتخاب کنید که به جای یقه صاف و مستقیم، انحنا و فرو رفتگی داشته باشد (مدل اسکوپ) تا چهره شما را بازتر نشان دهد و دکلته ای مناسب به نمایش بگذارد.

–   عروس های سایز بالا

مدل معروف به لباس مجلسی امپراطوری با دامنی که درست از زیر سینه شروع شده و به تدریج به صورت مستقیم به زمین می رسد، گزینه مناسبی برای شما است.

توجه کنید که بند امپراطوری از قسمت قفسه سینه شروع نشده و هیچ چین و چروکی بر روی پارچه ایجاد نکند تا یادآور لباس شیردهی شود!

لباس عروس باید کاملا متناسب با اندام شما باشد. گشاد بودن بیش از حد می تواند شما را چاق تر نشان دهد.

اگر طرفدار ظاهر رومانتیک پارچه های ظریف هستید، زمینه اصلی را از یک پارچه سخت انتخاب کرده و از تور کار شده بر روی آن استفاده کنید.

–   میان تنه پر

اگر قسمت میانی بدنتان چاق تر است و به اصطلاح سیب شکل هستید، لباس عروسی انتخاب کنید که در باریک ترین نقطه کمر تنگ شده و به تدریج مستقیم ادامه می یابد. از پارچه های توری یا کار شده با تور برای قسمت سینه استفاده کنید.

بهترین یقه برای شما مدل وی انگلیسی باز است که چشم ها را به سمت دید عمودی به جای دید افقی سوق می دهد.

–   عروس های قد بلند

به دنبال یک مدل لباس عروس ساده باشید.

استراتژی بر آن است که بر شکل طبیعی بدنتان تاکید شود. بنابر این هر جنبه ای از لباس باید انعکاس نسبت های بلند بدن شما باشد.

اگر تمایل به پوشیدن لباس عروس با آستین های بلند دارید، آستین ها باید از مچ دست بلند تر باشند. شما نمی خواهید چنان به نظر برسد که انگار لباس کسی کوتاه قد تر از خودتان را قرض گرفته اید!

توجه کنید، از آنجا که شما خوش اندام هستید امکان دارد جهت حفظ سادگی، از تزیینات و رنگ و لعاب ها غافل شوید. اما بسیاری از جزئیات می توانند در یک فرد قد بلند به مراتب زیبا به نظد برسند.

–   اندام صاف و مستقیم

لباس عروسی را انتخاب کنید که ایجاد منحنی می کند. لباسی با برش های مورب به جذابیت شما می افزاید.

همچنین می توانید سمت لباسی بروید که در ناحیه دور کمرتان تنگ شده  و به یک دامن بلند مواج تا روی زمین ختم می شود. چنین لباسی باریکی اندامتان را نمایان کرده و در عین حال عدم برجستگی پهلو و ران هایتان را استتار می کند.

–   عروس های ریز نقش

به سمت  مدل لباس عروس  جذب با قابلیت نشان دادن انحنای طبیعی بدنتان بروید. مدل لباس ملقب به شیپور انتخاب مناسبی برای شما است.

مدلی را پیدا کنید که کمر آن بالاتر از خط کمر خودتان باشد تا قسمت پایینی لباس و به تبع آن پاهایتان بلندتر به نظر برسد.

انتخاب پارچه به سایقه خودتان است. شما می توانید لباسی براق انتخاب کنید اما دقت کنید جزئیات آن کوچک و محدود به قسمت سینه باشد تا توجه را به سمت بالا جلب کند.

در مورد مدل لباس عروس هایی که کمرشان پایین تر قرار می گیرد (مدل ماهی) محتاط باشید چراکه پاهایتان را محو می کند. همچنین از مدل هایی که انتهای دامنشان بین زانو و مچ قرار می گیرد بپرهیزید زیرا باعث کوتاه به نظر آمدن پاهایتان می شود.

–   سایز سینه پایین

لباس عروسی با قسمت سینه توری و کار شده برای شما مناسب است. استفاده زیاد از پارچه در قسمت فوقانی لباس به پر کردن بالا تنه شما کمک کرده و انحنای غیر واقعی ایجاد می کند.

به خاطر بسپارید که انتخاب سینه بند مناسب همواره تاثیر بسزایی دارد. اما بسیاری از لباس های عروس، بدون بند (استراپلس) یا بدون پشت (بکلس) هستند که انتخاب لباس زیر شما را با محدود می کند. در این شرایط استفاده از کاپ های سیلیکونی با قابلیت چسبیدن به بدن پیشنهاد می شود.

بهترین برندهای لباس عروس

تا به اینجا توضیحاتی در مورد مدل ها و نکات کلیدی جهت انتخاب یک لباس عروس شیک و جذاب را ذکر کردیم اما حال زمان آن است که بهترین برند های لباس عروس  را معرفی کنیم .

تمامی این مدل ها از معروف ترین و برترین برندهای لباس عروس اروپایی ، لباس عروس ترکی ، لباس عروس ایرانی و آسیایی میباشند.

 • برند ورا وانگ ( Vera Wang )
 • پرونوویاس ( Pronovias )
 • مارچسا ( Marchesa )
 • ادل وچسلر ( Adele Wechsler )
 • آلفرد آنجلو ( Alfred Angelo )
 • آلفرد سانگ ( Alfred Sung )
 • دیوید’س ( David’s )
 • الیور ( Allure )
 • امشاله ( Amsale )
 • آنجلیک ( Anjolique )
 • برند دِر کانگ ( Dere Kiang )
 • برند مگی سِتِرو ( Maggie Sottero )
 • برند اِلا ( Ella )
 • برند اِنزوانی ( Enzoani )
 • برند ایجینیا ( Eugenia )
 • برند کِمیل لا وی ( Camille La Vie )
 • برند واکو ( Vakko )
 • برند آکای ( Akay )
 • برند مون چری ( Mon Cheri )
 • برند آنجل سانچز ( Angel Sanchez )
 • کارولینا هررا ( Carolina Herrera )
 • هیلی پیج ( Hayley Paige )
 • ریم آکرا ( Reem Acra )
 • پیتر لانگنر ( Peter Langner )
 • اینس دی سانتو ( Ines di Santo )
 • برند آن بارج ( Anne Barge )
 • برند آریا ( Aria )
 • برند بانی ( Bonny )
 • برند کازابلانکا ( Casablanca )
 • برند ایدن ( Eden )
 • برند کازموبلا ( Cosmobella )
 • برند جی کریو ( J. Crew )
 • برند پروناویس ( Pronovias )
 • برند وال استفانی ( Val Etefani )
 • برند میدگِلی ( Midgley )
 • برند نیکول ( Nicol )
 • برند بِیمِن ( Beymen )
 • برند درامون ( Dreamon  )

همچنین به این لیست میتوان برندهای لباس عروس ترکیه از قبیل نارین مُدا ، کانویچه ، میراکل ، اومر اوزر و از لباسهای عروس اروپایی نیز برندهای نایتلی، دیون، آلیشو و نویا را نیز در نظر گرفت.

لذت ببرید

با وجود تمام ریزه کاری های جشن عروسی چه در تالا عروسی و چه با تشریفات مجالس انتخاب لباس عروس و مشغله های برپایی مراسم عروسی، شما زمانی بهترینه خود خواهید بود که شاد باشید و از این شب به یاد ماندنی لذت ببرید.

۹۰%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

 • اطلاعات و محتوای متنی
 • تصاویر ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

تخفیف های ویژه
اگر میخواهید از جدیدترین تخفیفات آرایشگاه عروس و باغ عروسی اطلاع پیدا کنید کافیست ایمیل خود را ثبت کنید تا ما به صورت ماهیانه یک ایمیل که تخفیف های جدید در آن ثبت شده است را برایتان ارسال کنیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
شاید این مقالات برایتان مفید باشد
یک نظر
 1. عاطفه می گوید

  خدا خیرتون بده تنها جایی دیدم که خیلی کامل توضیح داده شما بودین
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.