ویکی عروسی
راهنمای آنلاین عروسی

مراسم بله برون | بله بران

بله برون یکی از شب های به یادماندنی عروس و داماد است که خاطرات زیادی را رقم می­زند.

بله برون یکی از مراسم های عروسی است که بعد از خواستگاری (به فاصله یک هفته تا یک ماه بعد) و قبل از جشن نامزدی برگزار می­شود. این مجلس از خواستگاری کمی مفصل­تر بوده و میزبان، خانواده عروس هستند.

در واقع این مراسم برای گرفتن جواب بله از عروس خانم و آشنایی بیشتر خانواده­های دو طرف می­باشد. بله برون در خانه پدر عروس برگزار می­شود و تعدادی از اقوام و فامیل­های عروس و داماد نیز در این مراسم شرکت کرده و برای برگزاری جشن عقد و عروسی، برنامه­ریزی می­کنند.

اغلب با میوه، شیرینی و شربت از میهمانان پذیرایی می­شود ولی در بعضی خانواده­ها نیز این پذیرایی همراه با شام است.

مراسم بله برون

رسم و رسومات مراسم بله برون

The customs of the ceremony Baleboron

در فرهنگ و سنت ما، با مراسم بله­ برون، نامزدی رسمی شروع می­شود ولی برگزاری آن مثل سایر مراسم­های ازدواج، سنت­هایی دارد که باید رعایت شوند.

 • خانواده داماد برای حضور در مراسم باید گل و شیرینی خریده و یک انگشتر به عنوان نشان برای عروس خانم می­آورند.
 • در مراسم بله برون درباره مسائلی از جمله مهریه، شیربها، شغل داماد، زمان عقد و عروسی، مسکن و دیگر جزئیات صحبت می­شود. برای برگزاری عقد و عروسی باید زمان­بندی دقیق داشت و مناسبت های دینی را در نظر گرفت.
 • در شب بله برون، کارهای مربوط به عقد و عروسی باید تقسیم شوند. این که مراسم به چه صورت برگزار شود، پذیرایی چگونه باشد و سایر جزئیات که باید در مورد آن­ها صحبت شود. یک قسمت کار به عهده خانواده عروس است و قسمت دیگر به عهده خانواده داماد.

خانواده هایی که سنتی­ تر هستند، برای احترام بیشتر به بزرگترهای فامیل، ترجیح می­دهند طی مراسم بله برون در حضور آن­ها راجع به مهریه و شیربها صحبت شود، اما بعضی خانواده ها نیز برای حفظ آرامش مجلس، در مراسم خواستگاری در این باره به توافق رسیده و فقط مقدار مهریه و شیربها را در بله برون اعلام می­کنند.

بسیاری از خانواده های سنتی تمایل دارند بلافاصله بعد از مراسم نامزدی، جشن عقد و عروسی برگزار شود اما دسته ی دیگری از خانواده ها هم طرفدار دوران نامزدی طولانی مدت هستند. به همین دلیل بهتر است درباره تمام رسم و رسومات در مراسم بله برون صحبت شود. بعد از آن که خانواده ها به توافق رسیدند، تمام موارد را در یک دفتر که نامش دفتر بله برون است، می­نویسند و دو طرف امضا می­کنند.

هدایای بله برون چیست ؟

What is the gift of Baleboron

پس از آن که این موارد مشخص شد و خانواده عروس و خود عروس خانم موافقت خود را اعلام کردند، نوبت به دادن هدایا می­رسد. طبق رسم و رسومات، خانواده داماد باید هدایایی به عروس تقدیم کنند.

بله برون

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

هدایایی که به عروس داده می­شود متناسب با رسم و رسوم خانواده ها است. ولی آنچه که معمولا برای عروس می­برند، یک انگشتر طلا، یک قواره پارچه چادر عروس، یک عدد روسری و یک کله قند تزیین شده می­باشد. طبق رسم بعضی خانواده­ها، مراسم شکستن قند نیز در همین مراسم اجرا می­شود.

بعد از تمام شدن صحبت درباره قول و قرارها و بله گرفتن از عروس خانم، تقدیم هدایای خانواده داماد به عروس، مراسم با گرفتن چند عکس یادگاری و شادی کردن و خندیدن، تمام خواهد شد.

تاریخچه بله برون

History Of Baleboron

مراسم بله برون در گذشته، هنگام شب در خانه پدر عروس و با حضور بزرگ­ترها و ریش سفیدان خانواده عروس و داماد برگزار می­شد. در این مجلس فقط مردان حضور داشتند و در مورد مسائلی مثل مهریه و شیربهای عروس و قبول کردن شروط خانواده عروس از طرف داماد صحبت می­شد.

هدف کلی از این مراسم تعیین شرایط مادی و معنوی عروسی و ازدواج بوده است. در گذشته به این مراسم که یکی از قدیمی ­ترین و سنتی­ ترین مراسم­های ازدواج در ایران است، مهربرون (مهربران) یا خرج برون (خرج بران) گفته می­شد.

در مجالس امروز خانم ها نیز حضور داشته و برای کسب توافق خانواده ها در مورد جزئیات ازدواج بحث می­شود.

در آن زمان ها نیز پس از آن که مراسم خواستگاری انجام شد و دو خانواده از ازدواج دختر و پسر مطمئن شدند، خانواده داماد از خانواده عروس می­خواهد که مجلس مهربران را برگزار کند. رسم آن زمان این گونه بود که هر زمانی خانواده داماد برای برگزاری مهربران درخواست کرده و روز مشخصی تعیین می­کرد، خانواده عروس مخالف بودند و یک الی دو روز دیرتر قرار مراسم را می­گذاشتند.

مخالفت خانواده عروس به این علت بود که نشان دهند  برای شوهر دادن دختر خود عجله­ای ندارند. سرانجام در روزی که توسط خانواده عروس تعیین می­شد، داماد به همراه چند نفر از مردان بزرگ فامیل خود به خانه عروس می­رفت.

پدر عروس هم چند نفر از مردان بزرگ خاندان خود را به این مراسم دعوت می­کرد. هدف اصلی از برگزاری این مجلس تعیین مهریه عروس بوده است. در آن زمان رسم این گونه بوده، تا زمانی که توافق بین خانواده دو طرف حاصل نشده، از میهمانان فقط با چای پذیرایی شود.

بعد از رسیدن به توافق و کسب رضایت خانواده عروس، بلافاصله شیرینی بین میهمانان پخش می­کردند.

مسائلی که دو خانواده به توافق می­رسیدند، با خطی زیبا در یک برگه نوشته می­شد؛ داماد آن را امضا می­کرد و قول می­داد که به آن­ها پایبند باشد. مردان حاضر در مجلس نیز با امضای قباله آن را گواهی می­کردند.

بزرگترهای فامیل عروس و داماد درباره مهریه، شیربها (در بعضی فرهنگ ها باشلق و چگونگی پرداخت آن) ، وسایل سرعقد، هزینه های لباس و زیورآلات و جواهر عروس، هزینه ها و کیفیت برگزاری جشن عقد و عروسی و نحوه تامین هزینه ها، تعداد میهمانان تصمیم گرفته می­شود.

بعد از آن که هر دو خانواده به توافق رسیدند تعهدات خود را در دو نسخه نوشته و پدر عروس و داماد و هم­چنین بزرگان جمع، آن را امضا می­کنند. گاهی برای کاستن از رسم و رسومات، مراسم بله برون با مراسم شیرینی­خوران یکی می­شد و تاریخ جشن عقد و عروسی را نیز در همان مجلس تعیین می­کردند.

خانواده داماد هدایای عروس را در طبق­هایی چیده و با روبان تزیین می­کردند. ولی امروزه خانواده­ها، تزیین و گل آرایی هدایا را به گل فروشی می­سپارند.

نام های مراسم بله برون در شهر های مختلف

The name of the ceremony Baleboron is in different cities

مراسم بله برون در قومیت­ها و فرهنگ­های مختلف ایران اسامی متفاوتی دارد. در تهران به این مراسم بله بری، خرج بُری یا بله برون گفته می­شود. در فرهنگ مردم گیل و دیلم به این مجلس، صورَت هَگیری (صورت گرفتن) یا ثبت گیری (ثبت گرفتن)، گفته می­شود.

در ناحیه خراسان به بله برون، جواب اِستَنی به معنای جواب گرفتن یا جواب استاندن گفته می­شود. البته بین مردم این ناحیه به کفش پاکِنی (به پا کردن کفش) نیز معروف است.

در شهر شاهرود می­گویند: حرف تمام کردن. در شهر کازرون: شرط کنان. در ناحیه دماوند: خرج بُری. در سروستان فارس: بله برون. در شهر قم: مهربرون یا گلاب گیرون. در گرگان: قند شکنی و در ایل ممسنی: باشلُق برون یا کدخدا کِشون گفته می­شود.

در میان بیشتر سنت ها و فرهنگ های ایران، در مراسم بله برون رسم  بر این است که خانواده داماد  هدایایی به عروس پیشکش کرده و به عنوان  نامزد  پسر، او را نشان می­کنند. سپس به مبارکی  و میمنت  این ازدواج،  قند می­شکنند.

در ناحیه خراسان یک  انگشتر طلا  و در روستاهای آن منطقه  علاوه بر انگشتر، یک  جفت کفش  و گاهی  یک دست لباس اضافه، همراه کمی نقل و نبات، چای و قند، حنا و چند سکه نقره به خانه عروس برده و تقدیم او می­کنند.

نمونه های میز بله برون

Desk Samples BaleBoron

مجلس بله برونمیز بله برونBaleBoron

۱۰۰%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

 • مفید بودن مقاله
 • تصاویر ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

تخفیف های ویژه
اگر میخواهید از جدیدترین تخفیفات آرایشگاه عروس و باغ عروسی اطلاع پیدا کنید کافیست ایمیل خود را ثبت کنید تا ما به صورت ماهیانه یک ایمیل که تخفیف های جدید در آن ثبت شده است را برایتان ارسال کنیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
شاید این مقالات برایتان مفید باشد
2 نظرات
 1. تشریفات مجالس می گوید

  سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید

  1. ویکی عروسی می گوید

   درود بر شما
   سپاس نظر لطفتونه . امیدوارم شما هم همیشه موفق و پیروز باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.