ویکی عروسی
راهنمای آنلاین عروسی

۱۰۰ سوال مهم + راهنمای کامل خواستگاری

خواستگاری را میتوان اولین مرحله ازدواج دانست و اگر اطلاعات کافی و خوبی در مورد مراسم خواستگارید اشته باشیم میتوانیم انتخابی بسیار عالی داشته باشیم.

مطمئاً شخصی که این مطلب را مطالعه میکند قرار است به زودی اولین گام را در راه بسیار شیرین و پرهیجان و استرس ازدواج بردارد ، پس اگر در این راه راهنمای خوبی وجود داشته باشد تا قدم به قدم در تمام مراحل شما را راهنمائی کند شما به خوبی میتوانید به هدف و یکی زندگی بسیار عالی و رویایی دست پیدا کنید .

از آنجایی که ویکی عروسی تمام هدف خود را به راهنمائی عروس و داماد ها در مورد ازدواج و عروسی قرار داده است تصمیم گرفتیم یک مقاله بسیار کامل و مفید در مورد مراسم خواستگاری تهیه کنیم تا نیاز شما را در این مورد برطرف کند .

خواستگاری

در این مقاله ما سعی داریم به تمام سوالاتی که در ذهن عروس و داماد در مورد این مراسم است پاسخ دهیم و نکات کلیدی را جهت انجام یک مراسم خواستگاری ایده آل بررسی کنیم.

مهمترین سوالاتی که در ذهن تمام عروس و داماد ها  وجود دارد را میتوان موارد زیر دانست :

 • برای خواستگاری چه لباسی بپوشم ؟
 • چه آرایشی برای روز خواستگاری خوب است ؟
 • چه نوع میوه ای برای خواستگاری مناسب است ؟
 • اداب پذیرایی در روز خواستگاری چطوری است ؟
 • چه شیرینی برای خواستگاری مناسب است ؟
 • چه نوع دسته گلی برای خواستگاری بخرم ؟
 • برای خواستگاری باید کت و شلوار پوشید ؟
 • چه سوالاتی در روز خواستگاری بپرسم ؟

پس نخست به نکات و سوالاتی که در ذهن عروس خانم است خواهیم پرداخت و سپس نوبت آقا داماد است که به جواب سوالاتش برسد.

لباس خواستگاری

نوع لباسی که شما باید در روز خواستگاری بپوشید به خانواده شما و آقا داماد بستگی دارد و هیچ کس نمیتواند بهترین نوع لباس را به شما بگوید زیرا آنها در جایگاه شما نیستند و اگر در بین دوستان و آشنایان پس و جو کنید میبینید که هرکدام از آنها با توجه به شئونات خانواده ها لباسی را انتخاب کرده اند اما با توجه به اینکه مطمئاً شما از خانواده خود و آقا داماد آشنایی دارید ما در مورد اینکه شما چه انتخاب هایی میتوانید داشته باشید راهنمائیتان خواهیم کرد .

چادر سفید خواستگاری

اگر با توجه به فرهنگ و عرف خانوادگی شما چادری هستید بهترین انتخاب برای شما میتواند یک چادر نو به همراه یک روسری با رنگ های ملایم باشد.

برای روز خواستگاری بهتر است حتماً از چادر هایی با رنگ روشن استفاده کنید زیرا این رنگ برای عروس خانم ها مرسوم تر است .

در انتخاب رنگ پادر بهتر است به این نکته توجه کنید که برای پوست های روشن انتخاب رنگ های شاد و جیغ با گل درشت و برای پوست های سبزه تر انتخاب رنگ های روشن تر ، گل ریز تر و با رنگ های ملایم انتخاب بهتری خواهد بود.

چادر سفید خواستگاری

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

کت و شلوار

کت و شلوار یکی از انتخاب هایی است که بسیار برای روز خواستگاری طرفدار دارد و استفاده از شلوار های کتان و پارچه ای همراه با یک کت میتواند وقار و شخصیت شما را به داماد و خانواده آن نشان دهد.

کت و شلوار دخترانه

کت و دامن

اول از همه به این نکته توجه داشته باشید که اصولاً کت و دامن سن را بیشتر نشان میدهد پس اگر این موضوع برایتان بسیار مهم است توصیه میشود انتخاب دیگری داشته باشید و این پوشش را برای قدم های بعد از خواستگاری قرار بدید .

اما اگر خیلی به کت و دامن علاقه دارید بهتر است با توجه به رنگ پوستتان رنگ آن را مشخص کنید و هرگز از دامن های خیلی تنگ استفاده نکنید .

کت و دامن دخترانه

شومیز و دامن

مطمئاً شومیز به همراه دامن و یا شلوار انتخابی است که بیشتر دختر خانم ها طرفدار آن هستند و بسیار برای مراسم خواستگاری به جا و خوب است .

شومیز به دو دسته کوتاه و بلند تقسیم میشود که بهتر است همراه با شومیز کوتاه یک دامن یا شلوار پارچه ای و کتان بپوشید و به همراه شومیز بلند یا شومیز مجلسی یک ساپورت بدون نفش و نگاه بر تن کنید .

در هنگام انتخاب دامن برای شومیز توجه کنید که دامن آن بلند نباشد تا هنگام پذیرایی اذیتتان نکند . همچنین بهترین رنگ ها برای انتخاب شومیز میتواند رنگ سفید ، شیری ، نباتی ، پنککی ، صورتی کم رنگ و گلبه ای استفاده کنید تا زیبایی و جذابیت شما را بیشتر کند .

شومیز و دامن

کفش روز خواستگاری

در این روز بهتر است که از دمپایی رو فرشی زیبا و یا صندل استفاده کنید . در بعضی از مقالات دیده شده است که از کفش عروسی نیز نام بده شده است که توصیه میکنیم اصلاً این مورد را کنار بگذارید زیبا اصلاً زیبا نیست که در روز خواستگاری بخواهید از وسایل و پوششی استفاده کنید که شخصیت شما را کامل و پخته نشان ندهد .

اصلاً از کفش های پاشنه دار و سنگین استفاده نکنید و اصالت خانوادگی خود را با یک پوشش کاملاً ساده و آراسته نشان دهید.

آرایش روز خواستگاری

روز خواستگاری معمولاً اولین بار است که خانواده ها یکدیگر را میبینند و چه بهتر است در اولین دیدار با خانواده داماد شما نهایت سادگی و آراسته بودن را در نظر بگیرید .

اصلاً نیاز نیست در روز خواستگاری به آرایشگاه بروید ( آرایش عروس داریم ولی آرایش خواستگار نداریم که ) ، سعی کنید از آرایش های ساده و ملایم و کم رنگ استفاده کنید ، رژ قرمز اصلا استفاده نکنید تا زیبایی شخصیت شما جای خود را به زیبایی بصری بدهد.

آرایش خواستگاری

میوه روز خواستگاری

در روز خواستگاری حتماً از میوه های فصل استفاده کنید و اصلاً سراغ میوه های عجیب غریب نروید .

سعی کنید در هنگام خرید میوه دقت کنید تا میوه های بدون لک و کوچک را جدا کنید تا خوردن آن برای مهمانان راحت باشد . میوه هایی مانند هندوانه ، خربزه ، انار ، خرمالو و … بسیار بذیذ هستند اما خوردن آنها در جمع سخت است پس میوه های ساده را انتخاب کنید.

میوه خواستگاری

اداب پذیرایی در روز خواستگاری

در این روز تمام خانواده ها سعی میکنند تا بهترین پذیرایی را برای خانواده داماد انجام دهند ، اما نوع پذیرایی در هر خانواده بسته به وضعیت اقتصادی و فرهنگ هر خانواده بر میگردد.

همچنین رسوم و سنت ها نیز در پذیرایی این روز نقش بالایی دارند و باید با در نظر گرفتن این نکات بهترین پذیرایی را انجام داد .

اما به طور کلی در این مراسم بهتر است یک پذیرایی ساده چای ، میوه و شیرینی صورت بگیرد.

چای خواستگاری

شاید به جرات میتوان گفت که مهمترین قسمت روز خواستگاری چای خواستگاری است ، همانطور که در تمام فیلم ها این سکانس یکی از مهمترین سکانس های فیلم است و توجهات زیادی به آن میشود .

از قدیم تا حالا وقتی دختر خانمی میتوانست چای خوش رنگ و خوش طعم درست کند افراد شوخ طبع میگفتند وقت عروسیت رسیده .

اشاید اکنون دیگر مثل قدیم نباشد که عروس خانم خودش چای را دم کند اما با در نظر گرفتن سنت هنوز خود عروس خانم است که چای خواستگاری را در فنجان میریزد و با سینی می آورد.

با توجه به اینکه شاید استرس داشته باشید بهتر است فنجان ها را کامل پر نکنید و سر آن را کمی خالی بگذارید تا اگر دستتان لرزید چای داخل سینی نریزد ، همچنین هنگام چای ریختن توجه کنید که فنجان یا استکان ها لک نداشته باشند .

هنگامی که چای را آوردید مهم است که اول به بزرگترین فرد جمع تعارف کنید و در روی سینی یک یا چند شاخه گل یا برگ به عنوان تزئین نیز قرار دهید تا همه سلیقه شما را ببینند.

البته شما در فصل گرما میتوانید شربت را نیز به عنوان یک نوشیدنی در کنار چای برای این مراسم در نظر بگیرید و چه بهتر است اگر از آبمیوه طبیعی به همراه یخ استفاده کنید ، فقط توجه داشته باشید که باید تمام کار ها را قبل از آمدن مهمان ها انجام دهید و همه چیز آماده باشد تا صدای شربت درست کردن شما در خانه نپیچد.

چای خواستگاری

شیرینی خواستگاری

در روز خواستگاری این خانواده داماد است که به همراه دسته گل شیرینی میخرد ، بهتر است که شیرینی که میخرید تر ریز مجلسی باشد تا خوردن آن راحت باشد .

اما اگر خانواده عروس نیز دوست داشت برای پذیرایی شیرینی بخرد بهتر است که از شیرینی خشک استفاده کند.

در کنار چای شما میتواند برای پذیرایی از شیرینی هایی مانند باقلوا ، تارت میوه و کره ای استفاده کنید .البته به این نکته توجه داشته باشید که شیرینی خرید خانواده عروس اصلاً واجب نیست و حتی در بعضی از رسوم خرید شیرینی از طرف خانواده عروس به معنای جواب مثب میباشد پس بهتر است قبل از این کار با بزرگتر خانواده مشورت کنید.

شیرینی خواستگاری

دسته گل خواستگاری

دسته گل خواستگاری موردی است که خانواده عروس اصلاً دخالتی به آن ندارند و بر عهده آقا داماد و خانواده او است ، البته خانواده عروس میتوانند برای زیباتر و رمانتیک تر شدن این مراسم چند شاخه گل رز قرمز در داخل یک گلدان روی میز قرار دهند و یک گلدان بزرگ و خالی را برای دسته گلی که آقا داماد می آورد آماده کنند.

اگر آقا داماد از نوع گلی که عروس خانم دوست دارد آشنا باش بهتر است که در دسته گل عروسی آن گل را نیز قرار دهد تا میزان عشق و علاقه خود را همین اول بسم الله به عروس خانم و خانواده اش نشان دهد.

دسته گل خواستگاری

لباس خواستگاری برای داماد

در این روز و برای این مراسم آقا داماد باید حتماً یک تیپ رسمی مانند پیراهن و شلوار پارچه ای و یا از کت و شلوار اسپرت استفاده کند.

به هیچ وجه از لباس های جین و تیشرت استفاده نکنید همچنین سعی کنید اگر میخواهید کت و شلوار بپوشید از نوع اسپرت انتخاب کنید تا کاملاً کلاسیک زیرا کت و شلوار کلاسیک برای این مراسم کمی زیاده روی است .

 

شروع مراسم خواستگاری

در روز خواستگاری نخست این بزرگتر های مجلس هستند که چندین سوال میپرسند و یا به صورت تعریفی قبل از پرسش در مورد فرزند خود کمی صحبت میکنند و خصوصیات آنها را اعلام میکنند به عنوان مثال پدر داماد از وضعیت مالی و میزان تحصیلات پس خود صحبت میکند و غیره اما بعد از تمام این گپ و گفت ها نوبت خود عروس و داماد میرسد که باید بیشتر یکدیگر را بشناسند و در مورد شخصی که قرار است آینده خود را با او سهیم باشند اطلاعات کافی پیدا کنند .

سوالات مراسم خواستگاری

طبق رسومی که چندین سال است در خانواده های ایرانی جا افتاده است اجازه میدهند تا آنها در گوشه ای با یکدیگر بدون هیچ مزاحمی صحبت کنند و سوالاتی مانند اعتقاد و ایمان ، نوع تفکر در مورد زندگی مشترک و غیره از هم میپرسند اما مسئله ای که بسیار مهم است این است که نمیتوان با یک ساعت صحبت کردن شناخت کافی نسبت به یکدیگر پیدا کرد پس اگر در این مقاله به دنبال این هستید که برای روز خواستگاری چه سوالاتی باید بپرسید تا با همسر آینده خود آشنا شوید هستید باید بگوییم که جای اشتباهی آمده اید زیرا همانطور که گفتیم اصلاً این موضوع امکان پذیر نیست که بتوان در چند ساعت از یک فرد شناخت کامل به دست آورد .

معیار های ازدواج

اما خوب مسائل بسیار مهم و اولویت داری برای هر فرد است که میتوان در این جلسه آنها را در میان گذاشت تا اگر در این چند مورد مسئله ای وجود نداشت قدم های بعدی را برداشت که این مسائل عبارتند از :

 • اعتقاد و ایمان

مطمئاً هر شخصی اعتقادات شخصی خود را دارد اما اینکه بتوانید با این اعتقادات یک عمر کنار بیایید بسیار مهم است به عنوان مثال اگر شما فردی مذهبی هستید و دوست دارید همسر آینده تا چادر به سر کند بهتر است در همین جلسه این مسئله را با اون در میان بگذارید که آیا حاضر است این کار با بکند یا خیر ؟

 • حقوق شخصی

ادامه تحصیل ، اشتغال و غیره مسئله ای است که شخصی است اما آیا باید ببینید که همسر آینده شما با این مسائل مشکلی ندارد که شما سر کار بروید و یا به تحصیلاتان تا هر مقطه ای که دوست داشتید ادامه بدهید یا خیر . آیا در طول زمان تحصیل شما را همراهی خواهد کرد و نیاز های مالی مربوط به تحصیلتان را رفع خواهد کرد یا خیر ؟

 • چه معیار هایی برایش مهم است

هر شخصی معیار هایی برای انتخاب همسر دارد اگر همسرتان کم رویی میکند و صحبتی نمیکند از او بخواهید که مهمترین معیار های او برای انتخاب همسر را به شما بگوید تا شما در خودتان ببینید که آیا با معیار های او همسو هستید یا خیر ؟

سوالات خواستگاری

سوالات آشنایی بیشتر بعد از خواستگاری

اما اگر در این جلسه شما توانستید به یک درک اولیه برسید و متوجه شدید که شخصی که به خواستگاریش رفته اید و یا خواستگار شما است میتواند فردی مناسب به عنوان همسر آینده شما باشد اینجا باید قدم بعدی را بردارید و با اجازه خانواده ها زمان هایی را تعیین کنید که یا به صورت تلفنی و یا حضوری در جایی مانند پارک و یا کافی شاپ یا اصلاً یک تفریح دور همی همراه با خانواده ها مشخص کنید تا بتوانید تمام سوالات مربوط به شناخت یکدیگر را مطرح کنید.

سوالات بعد از خواستگاری

خوب تا اینجا شما به جواب چند سوال که جزو مهمترین الویت ها و معیار های شما برای شروع زندگی مشترک است را بدست آورده اید و حالا زمان آن رسیده است که به یک شناخت کامل از همسر خود برسید به همین منظور ما تمام سوالاتی که شما باید جواب آن را در همسرتان پیدا کنید لیست کرده ایم و آن را به صورت یک پادکست صوتی آماده کرده ایم تا به راحتی بتوانید همیشه همراهتان داشته باشید .

پخش آنلاین

دانلود سوالات خواستگاری

مشاوره ازدواج

اگر پس از تمام سوالات در مورد آشنایی نتوانستید شناخت خوبی پیدا کنید به شما پیشنهاد میکنیم حتماً به مشاور جهت مشاوره ازدواج با همسرتان مراجعه کنید تا او با توجه به خصوصیات و سوالاتی که از شما میپرسد به صورت کامل شما را راهنمائی کند تا بتوانید انتخاب درستی انجام دهید.

مشاوره ازدواج

لطفاً داستان خواستگاری را دست کم و شوخی نگیرید زیرا اگر شما به خوبی از هم شناخت پیدا نکنید و مسائل مربوط را حل نکنید در آینده به مشکل خواهید خورد به طوری که بیشتر طلاق های امروز به همین دلیل عدم شناخت همسر آینده شکل گرفته است .

تا اینجا مسائل مربوط به روز خواستگاری را مطرح کردیم و امیدوارم انتخاب درستی انجام دهید و یک مراسم خواستگاری بسیار عالی داشته باشد.

خوشحال میشوم نظرات خود را در مورد روز خواستگاری با ما در میان بگذارید

منابع : wikipedia aroos

۸۵%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

 • اطلاعات و محتوای متنی
 • تصاویر ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

تخفیف های ویژه
اگر میخواهید از جدیدترین تخفیفات آرایشگاه عروس و باغ عروسی اطلاع پیدا کنید کافیست ایمیل خود را ثبت کنید تا ما به صورت ماهیانه یک ایمیل که تخفیف های جدید در آن ثبت شده است را برایتان ارسال کنیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
شاید این مقالات برایتان مفید باشد
یک نظر
 1. تشریفات مجالس می گوید

  سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.