ویکی عروسی
راهنمای آنلاین عروسی

آشنایی با مراسم نامزدی و شیرینی خوران

مراسم نامزدی و شیرینی خوران : جالب است بدانید مراسم ازدواج در فرهنگ ما ایرانیان، سخت تر از پشت سر گذاشتن هفت خان است. برگزاری مراسم نامزدی به نحوه توافق و سلیقه خانواده ها بستگی دارد. به این صورت که خانواده ها می توانند با مشورت و توافق همدیگر، از تجملات و تشریفات مراسم ازدواج کاسته و به صمیمیت و سادگی این مراسم بیافزایند و عشق و علاقه را در جوانان پر رنگ تر کنند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مراسم نامزدی و شیرینی خوران بیشتر آشنا سازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

شیرینی خوران، ازدواج، مراسم نامزدی، خواستگاری

مراسم نامزدی و شیرینی خوران که با عنوان شال و انگشتر کردن نیز شناخته می شود، یکی از مراسم سنتی ازدواج در فرهنگ ما ایرانیان است. به طور کلی مراسم ازدواج مجلسی زنانه است که در آن خانواده داماد هدایایی مانند شال طاقه ترمه را به عروس هدیه می کنند.

مطابق با رسوم سنتی ایرانی معمولا طاق شال را به همراه چند سینی تزئین شده و زیبا با شاخه نبات قبل از ظهر به منزل عروس می فرستند و زنان خانواده داماد بعد از ظهر و قبل از غروب آفتاب به منزل عروس می روند. در این مراسم چای و شربت و شیرینی  می خورند و حلقه نامزدی به دست عروس می کنند.

اکنون مراسم نامزدی در اکثر نقاط ایران جایگزین مراسم شیرینی خوران شده است.

از نظر عده ای رسم و رسوم سنتی امری دست و پاگیر و غیر ضروری است اما گاهی اوقات هم نمی شود از کنارش به سادگی رد شد. هر خانواده ای برای خود آداب و رسومی دارد و شما مجبورید آنها را رعایت کنید. بنابراین سعی کنید لابه لای حرف ها و قرارهای بله برون درباره رسومات هم حرف بزنید.

بسیاری از خانواده ها دوست دارند مراسم ازدواج، عقد و عروسی همواره پس از بله برون برگزار شود. اما برخی ها طرفدار دوره نامزدی تقریبا طولانی هستند.

شیرینی خوران، ازدواج، مراسم نامزدی، خواستگاری

خواستگاری

واژه ی خواستگاری از مصدر خواستن است که به معنای طلب کردن چیزی می باشد. در مراسم خواستگاری، خانواده داماد، دختری را نشان می کنند و برای دادن پیشنهاد ازدواج به منزل عروس راهی می شوند.

طبق آداب و رسوم سنتی ایرانیان، معمولا اولین جلسه خواستگاری تنها با حضور مادر و خواهر داماد و عروس و مادرش برگزار می شود.

به این صورت که در اولین مراسم خواستگاری داماد، مادر و خواهرش را همراهی نمی کند. البته هنوز هم طبق معمول در برخی از شهرهای کشورمان ایران و مطابق با سنت های قدیمی، مجلس معارفه و آشنایی را معمولا خانم ها برگزار می کنند.

اگر مادر و خواهر پسر، دختر را برای پسرشان مناسب می دیدند و خانواده دختر نیز از لحاظ اخلاقی، برخورد و رفتار خانواده پسر را پسند می کردند، دومین جلسه خواستگاری با حضور داماد برگزار می شد.

طبق سنت های دیرینه ما ایرانیان، معمولا خانواده داماد برای خانواده عروس و حتی خود عروس نیز هدیه ای مناسب می بردند اما اکنون روزگار تغییر کرده و تقریبا همه آداب و رسوم سنتی، مدرن تر شده اند، ولی رسم هدیه دادن هنوز هم پابرجاست.

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

شیرینی خوران، ازدواج، مراسم نامزدی، خواستگاری

هدایای بله برون چه می تواند باشد؟

لزومی ندارد درباره ی گل و شیرینی حرفی بزنیم چون هر دامادی که برای خواستگاری دختری می رود طبق معمول و عرف جامعه، باید هر دوی آن ها را تهیه کند.

بله برون

مراسم بله برون پس از خواستگاری رسمی، برگزار می شود و این در حالیست که تقریبا توافقات اولیه انجام شده است و در مراسم بله برون بهترین و اصلی ترین هدیه ای که میان دختر و پسر جوان، رد و بدل می شود ((انگشتر نشان)) است. این انگشتر معمولا کمی از حلقه های مراسم ازدواج سبک تر می باشد. همچنین امروزه انگشترهای تک تخمه مخصوص مراسم بله برون، مد شده است.

انگشترهای تک تخمه، انگشترهای ظریفی هستند که یک نگین برلیان یا اتمی دارند و هنگامی که عروس بله را گفت، مادر یا خواهر داماد یا حتی خود داماد نیز این هدیه را دست عروس خانم می کنند.

به یاد داشته باشید چادر و انگشتر نشان، جزء اصلی ترین هدایایی هستند که باید در مراسم بله برون همراه خود داشته باشید. همچنین به همراه این هدایا، کیف و کفش هم جزء هدایایی هستند که امروزه پای ثابت هدایای عروس خانم هستند.

معمولا یک ست کیف و کفش شیک و هم رنگ، هدیه ایست بسیار نفیس که همراه چادر و  انگشتر نشان به عروس خانم داده می شود و سپس هدیه بعدی مانتو و یک دست لباس، برای عروس خانم است. این دو هدیه در رنگ های روشن انتخاب می شوند و معمولا روی آنها گلدوزی یا منجوق دوزی انجام شده است چون این دو هدیه باید مجلسی و سنگین باشند و در شان عروس طراحی شده باشند.

همچنین همواره در مراسم بله برون کله قند تزئین شده را هرگز فراموش نکنید.

کله قند در رسوم بسیاری از خانواده ها و اقوام ایرانی وجود دارد و بهتر است آن را هرگز از قلم نیاندازید، همچنین می توانید برای زیبایی بیشتر، این کله قند را خودتان با تور یا کاغذ کادو تزئین کنید، یا طرح های آماده اش را از قنادی های سطح شهر، تهیه نمایید.

اصولا طبق آداب و رسوم و سنت ما ایرانیان، نامزدی رسمی با بله برون آغاز می شود اما مراسم بله برون هم مانند سایر سنت های مراسم ازدواج، آداب و رسوم مخصوص خود را دارد که همگی باید رعایت شوند.

مراسم نامزدی و شیرینی خوران

زمان مناسب برای برگزاری مراسم بله برون

مراسم بله برون اغلب در هنگام شب و با حضور بزرگان دو خانواده ی دختر و پسر و در خانه عروس برگزار می شود و هدف از این مراسم نیز، تعیین شرایط و زمان مراسم ازدواج و عروسی و پذیرفتن شروط خانواده عروس از طرف خانواده داماد می باشد.

مراسم بله برون پس از مراسم خواستگاری و معمولا بین یک هفته تا یک ماه پس از آن برگزار می شود.

مطابق سنت های دیرینه ی ما ایرانیان، خانواده داماد در مراسم بله برون برای جلب رضایت عروس و خانواده او در گرفتن بله قطعی هدایایی تقدیم می کند. از قدیم الایام هدایای رایج در این مراسم یک قواره پارچه پیراهنی زنانه و یک انگشتر برای عروس است.

البته در بسیاری از خانواده های مذهبی معمولا به جای پارچه پیراهن، یک قواره چادر نیز هدیه می شود. و به طر معمول این پارچه چادری نباید به رنگ مشکی باشد. بلکه معمولا چادری سفید با گل های ریز و رنگی برای این منظور انتخاب می شود.

پذیرایی از میهمانان در مراسم بله برون معمولا ابتدا با چای و شربت و میوه آغاز می شود و پس از به انجام رسیدن توافقات، شیرینی نیز توزیع می شود و به همین دلیل به این مراسم، شیرینی خوران نیز می گویند.

نامزدی و شیرینی خوران

مراسم نامزدی و شیرینی خوران

مراسم نامزدی و شیرینی خوران، پس از توافق های دو جوان برای برگزاری مراسم ازدواج آغاز می شود. مجلس نامزدی یا شیرینی خوران مجلسی است که در آن داماد هدایایی را به عروس خود هدیه کرده و تقدیم می کند.

ازجمله ی این هدایا لباس و شال و… می باشد و در این روز خانواده داماد، نبات یا کله قندی را به منزل عروس می برند و به عنوان یک نشانه برای شروع شیرین و آغازی شادمانه در منزل عروس می شکنند. امروزه در مراسم شیرینی خوران حلقه های نامزدی هم بین عروس و داماد هدیه داده می شوند.

گاهی مراسم نامزدی به جشنی باشکوه شبیه عروسی تبدیل می شود و گاهی این مراسم هم مانند مراسم بله برون، به صورت یک مراسم ساده و خانوادگی برگزار می شود.

۹۵%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

  • مفید بودن مقاله
  • تصاویر ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

تخفیف های ویژه
اگر میخواهید از جدیدترین تخفیفات آرایشگاه عروس و باغ عروسی اطلاع پیدا کنید کافیست ایمیل خود را ثبت کنید تا ما به صورت ماهیانه یک ایمیل که تخفیف های جدید در آن ثبت شده است را برایتان ارسال کنیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
شاید این مقالات برایتان مفید باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.