ویکی عروسی
راهنمای آنلاین عروسی

۵ نکته مهم و کلیدی مراسم حنابندان + مدل های جدید طرح حنا

حنابندان از مراسم هایی است که قبل از جشن عروسی برگزار می شود. این مراسم در بعضی شهرها و قومیت ها جایگاه ویژه ای دارد و هر منطقه مطابق با سنت خود، جشن می گیرد. به طور کلی، حنابندان به معنای آماده کردن حنا بوده که دست و پای عروس و داماد به آن آغشته می شود.

آشنایی با مراسم حنابندان

حنابندان از جشن­هایی است که بعد از مراسم نامزدی و پیش از جشن عروسی اغز زمان دیرباز تاکنون در بیشتر مراسم های عروسی برگزار می­شود.

در بعضی از شهر های ایران و میان برخی قومیت ها این مراسم اهمیت و جایگاه ویژه­ای داشته و هر منطقه آن را مطابق با آداب و رسوم خود برگزار می­کند. در واقع حنابندان، مراسم خداحافظی عروس می­باشد و آخرین شبی است که دختر در خانه ی پدری خود اقامت دارد.

حنابندان در اصل به معنای آماده کردن و خیساندن حنا بوده که دست و پای عروس و داماد را به آن آغشته می­کنند. در قدیم زنانی که در  مراسم حنابندان شرکت می­کردند، دستشان را با حنا رنگ آمیزی کرده و سینی حنا را دور تا دور مجلس می­چرخاندند.

رسم بر این بوده که حنا در منزل داماد آماده شده و به همراه خانواده داماد، با ساز و پایکوبی به خانه­ی عروس برده شود. دستان عروس را خواهر عروس و دستان داماد را برادر داماد حنا می­بست. این سنت هم­چنان در بعضی از روستاها و شهرها وجود دارد. ایرانیان باستان اعتقاد داشتند حنا از جنت بوده و نشانه هایی از بهشت، شادی، مهر و نیکبختی دارد. این اعتقاد هنوز هم پا برجا است.

ویدئو نمونه مراسم جشن حنابندان

رسوم جدید مراسم حنابندون

امروزه رسم این گونه است که بعد از خیس کردن و آماده شدن حنا، آن را در سینی­هایی زیبا قرار داده و روی سطح حنا را طراحی می­کنند. سپس آن را برای خانواده عروس و داماد می­برند.

گاهی اوقات نیز هر دو خانواده عروس و داماد به صورت جداگانه برای اقوام خود، حنا درست می­کنند و به گونه­ای رقابت برای این­که کدام خانواده حنا را زیباتر طراحی کرده، وجود دارد.

البته امروزه برگزاری مراسم حنابندان بیشتر به آخرین جشن مجردی و رقص و پایکوبی شباهت دارد اما هنوز افرادی هستند که دوست دارند این مراسم را به شیوه­ی سنت های قدیمی برگزار کنند.

معمولا مراسم حنابندان بعد از شام برگزار می­شود ولی بعضی خانواده ها دوست دارند با شام از میهمانان پذیرایی شود که هزینه آن به عهده پدر عروس است اما هزینه های مربوط به لباس و آرایشگاه عروس به عهده داماد می­باشد.

رسوم جدید مراسم نابندان

یکسری از خانواده ها نیز به خاطر هزینه های زیاد و دوری از تجملات، مراسم حنابندان نمی­گیرند. در بعضی مناطق این مراسم نه تنها هزینه زیادی ندارد بلکه میهمانان با پیشکش هدایای خود( که معمولا این هدایا مالی است)، به برگزاری جشن ازدواج کمک زیادی می­کنند.

به این صورت که با چرخاندن ظرف حنا در مجلس، میهمانان مقداری حنا برداشته و هدیه خود را کنار سینی می­گذارند. گاهی این هدایا به عنوان کمک هزینه خرید جهیزیه به پدر عروس داده می­شود.

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

در مراسم حنابندان در بعضی شهرها و روستاها، عروس شال رنگی یا قرمز روی سرش می­اندازد و دست راست خود را بالا گرفته و میهمانان مجلس به خصوص فامیل داماد هدایایی مثل سکه های طلا و نقره در دست عروس می­گذارند.

همانطور که گفته شد، این مراسم در هر شهر و استان به شیوه ای خاص برگزار می­شود که در ذیل به چند نمونه اشاره شده است .

جشن حنابندان در شمال ایران

مراسم حنابندان در این ناحیه به خصوص استان مازندران یک شب قبل از جشن عروسی برگزار می­شود. در این شب هر کدام از خانواده های عروس و داماد در خانه خود به صورت جداگانه جشن گرفته و در خانه­ی عروس، خواهر یا یکی از دوستانش و در خانه داماد نیز برادر یا دوستش حنا کف دستشان می­گذارد.

مراسم حنابندان شمال

در قسمت شمال استان خراسان و روستاهای آن مناطق، مردم در شادی یکدیگر شریک شده و هدایای نقدی و غیر نقدی خود را به خانواده داماد پیشکش می­کنند.

به این ترتیب برای برگزاری جشن عروسی که بر عهده­ی داماد است، کمک زیادی می­شود. تمام مراسم ها در این ناحیه جغرافیایی از کشورمان مطابق با سنت های کرمانجی صورت گرفته و ترانه ها، آواز ها با گویش کرمانجی، رقص کردی کرمانجی، ساز و دهل قشمه و چوب بازی، از رسم و رسومات این منطقه است.

جشن حنابندان در جنوب ایران

جشن حنابندان در شهر بندرعباس، عصر روز عروسی و به صورت باشکوه و جالب توجه برگزار می­شود. در این مراسم یک نفر حنا را خیس کرده و آن را آماده می­کند. در حین آماده کردن حنا، فرد دیگری چمدان لباس­های داماد را به میهمانان نشان خواهد داد.

در طی میهمانی گروه موسیقی نیز می­نوازد. پس از آن­که حنا روی دست و پای داماد گذاشته شد، سریع آنها را شسته و به محل مشخصی می­رود تا با کمک میهمانان جشن لباس خود را به تن کند. بعد از آنکه داماد به خانواده خود ملحق شد، مراسم با تبریک گفتن دوستان و میهمانان تمام   می­شود.
در منزل عروس نیز در  همین حین، روی دست و پای عروس حنا گذاشته می­شود. زنان خانواده و فامیل همزمان با خواندن ترانه های زیبای محلی، دستمال های زیبا و رنگی به دست گرفته و به شکل جالبی آن ها را تکان می­دهند.

حنابندان در شهر هرمزگان طی دو شب برگزار می­شود. به شب اول حنای دزدی یا حنیر دوزی می­گویند و فقط کف پای عروس حنا گذاشته می­شود. به این دلیل به مراسم، حنابندان مخفی یا دزدی گفته می­شود که هیچ کدام از اعضای فامیل و دوستان از برگزاری آن خبر ندارند. شب دوم مراسم، حنای فاش نام دارد و با حضور اقوام و آشنایان عروس و داماد برگزار شده و در طی آن روی دست و پای عروس با نقش و نگارهایی زیبا از حنا تزیین می­شود.

جشن حنابندان در جنوب ایران

از دیگر مناطقی که جشن حنابندان بیش از یک برگزار می­شود، منطقه سیستان بوده که در اصطلاح محلی به شب اول، سرشویی گفته می­شود. برای آنکه اقوام و همسایگان مطلع شوند، مقدار زیادی حنا خیسانده و آماده می­کنند. سپس به در خانه آنها برده و توزیع می­شود.

اقوام و دوستان در خانه داماد جمع شده و در حالی که سینی حنا را روی سر گرفته اند، با ساز و دهل و خواندن اشعاری زیبا، به سمت خانه­ی عروس حرکت می­کنند. بعد از آن بر اساس یک سنت قدیمی، در خانه­ی عروس را بسته و فامیل های عروس در حالی که پشت در ایستاده اند، ابیاتی را که بیانگر نزاع ساختگی بین داماد و مادر عروس است، میخوانند که سمبلیک است و در ظاهر مادر عروس نمی­خواهد دخترش را از خود جدا کند و به خانه شوهر بفرستند.

حنابندان در میان آذری زبان ها به ویژه تبریز، از جذاب ترین مراسم ها است. در زمان گذشته این مراسم شب قبل عروسی گرفته می­شد ولی امروزه ۲ الی ۳ شب قبل عروسی این مراسم را برگزار می­کنند تا عروس و داماد خسته نشوند. رسم آذری ها این­گونه است که پیش از شروع مراسم، دوستان داماد، او را به حمام برده و بر دست هایش حنا می­گذارند ؛ سپس در مراسم شرکت می­کنند.

مراسم حنابندان در دیگر کشور ها

البته فقط در ایران نیست که مراسم حنابندان برگزار می­شود بلکه در کشوری مثل ترکیه و هند نیز این مراسم ها وجود دارد.

در کشور ترکیه مراسم عقد عروس و داماد باید در دفترخانه توسط قاضی انجام شود. بعد از آن مراسم نشان صورت میگیرد. این مراسم قبل از حنابندان انجام شده و در طی آن تمام دوستان و اقوام را به تالار دعوت  می­کنند.

سپس جهیزیه­ ی عروس نشان داده می­شود و میهمانان هدایای خود را به عروس و داماد تقدیم می­کنند. در همان شب جشن حنابندان گرفته می­شود. نکته­ ی جالب توجه این است که در این مراسم تئاتر و طنز اجرا می­شود.

مراسم حنان بندان

در این مجلس ابتدا داماد حنا را بین خانم ها چرخانده و بعد از آن به کمک عروس، به داماد حنا می­دهند. ساقدوش های داماد نیز با دادن پول به عروس، از او حنا می­گیرند.

همانطور گفته شد، در قسمت های مختلف ایران، حنابندان با سنت ها و آداب و رسوم خاصی برگزار می­شود و این مراسم به مرور زمان با تغییرات فرهنگ، دچار تغییرات شد.

منبع : ویکی پدیا ، ایسنا

۹۵%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

  • اطلاعات و محتوای متنی
  • تصاویر و ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

تخفیف های ویژه
اگر میخواهید از جدیدترین تخفیفات آرایشگاه عروس و باغ عروسی اطلاع پیدا کنید کافیست ایمیل خود را ثبت کنید تا ما به صورت ماهیانه یک ایمیل که تخفیف های جدید در آن ثبت شده است را برایتان ارسال کنیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
شاید این مقالات برایتان مفید باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.