ویکی عروسی
راهنمای آنلاین عروسی

۰ تا ۱۰۰ برگزاری مراسم عروسی

عروسی جشنی است که برای آغاز زندگی مشترک زوج برگزار می­شود و از به یادماندنی ترین و مهم ترین شب های زندگی عروس و داماد است.

از طرفی برگزاری این مراسم یکی از مهم ترین دغدغه ها برای شروع زندگی مشترک می­باشد. جشن عروسی در کشورها و فرهنگ های مختلف و هم­چنین در ادیان و مذهب ها متفاوت است. در جاهای مختلف کشور ما نیز آداب و رسوم و سنت ها برای بستن پیوند زناشویی تفاوت داشته و در شهر های مختلف تنوع این مراسم بسیار زیاد است.

اما وجه اشتراک آن در تمام شهر ها، سادگی و بی آلایشی و در عین حال باشکوه برگزار شدن این مراسم است.

0 تا 100 برگزاری مراسم عروسی

بعضی از رسم و رسومات جشن عروسی در بین تعدادی از ملت های جهان مشترک است که می­توان به تبادل پول (مهریه و شیربها و مانند این ها)، تبادل حلقه های ازدواج، برگزاری مهمانی در شب عروسی، گل هدیه دادن، شعر خوانی و موسیقی، دعا کردن و خواندن کتاب های مقدس ( در دین ما قرآن)، اشاره کرد که در فرهنگ های مختلف با جزئیاتی متفاوت برگزار می­شود.

رقص عروس و داماد و یا بریدن کیک، هرچند که در بعضی فرهنگ ها مشابه بوده ولی در تمام فرهنگ و سنت­ ها وجود ندارد. با گذشت زمان بسیاری از آداب و رسوم های عروسی فراموش شد و در بیشتر فرهنگ ها این مراسم شبیه هم بوده و افراد کمی مراسم عروسی خود را به شکل سنتی برگزار می­کنند.

از گذشته تا به امروز، عروس و داماد برای نامزدی خود، حلقه را به عنوان نشان ازدواج انتخاب کرده اند که نماد ابدیت عشق بین زن و مرد است که از مصر باستان شروع شد. آنها معتقد بودند رگ انگشت دست چپ که انگشتر را به آن می­انداختند، مستقیما به قلب که مرکز عواطف و احساسات است، می­رسد. البته در آن زمان این حلقه ها ارزش مادی زیادی نداشته و ساده بودند.

عروسی

ریشه کلمه عروسی

کلمه عروس ریشه عربی داشته که برای خویشاوندی سببی به کار رفته و معنای همسر پسر دارد و معادل فارسی آن پیو است. به جشن عروسی هم پیوگانی گفته می­شود.

تاریخچه مراسم عروسی

رنگ لباس عروس همیشه سفید نبوده بلکه عروس ها با توجه به موقعیت اجتماعی خود، رنگ ها و مواد مختلفی را برای لباس خود انتخاب می­کردند. رنگ لباس عروس در طول تاریخ همیشه اهمیت زیادی داشته و همه عروس ها تمایل داشتند که بسیار زیبا به نظر برسند.

گاهی جواهراتی که روی لباس عروس نصب می­شد، از خود لباس بیشتر اهمیت داشت و لباس آنقدر با جواهر پوشیده می­شد که به جای بلاس فقط جواهرات به چشم می­آمدند. اولین مراسم عروسی که به شکل امروزی برگزار شد، دوران ملکه ویکتوریا بوده است.

او اولین کسی بود که پوشیدن لباس سفید عروس را مد کرد. بعد از آن در آمریکا و اروپا، عروس ها برای جشن خود از لباس سفید استفاده کردند و رنگ سفید به عنوان رنگ مناسب برای لباس عروس انتخاب شد. هم­چنین استفاده از دسته گل تازه در زمان او مرسوم شد.

پیش از آن عروس ها، گیاهان دارویی و معطر به دست می­گرفتند تا از ارواح شیطانی در امان باشند. پخش قطعه هایی از موسیقی در زمان ازدواج دختر ملکه ویکتوریا باعث شد تا بعد از آن در هر کشوری هنگام جشن عروسی یک نوای موسیقی پخش شود.

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

کیک عروسی نیز در همان دوران مرسوم شد. تا پیش از آن کیک عروسی وجود نداشت و به جای کیک، از یک نان بزرگ استفاده می­شد. داماد کمی از نان را خورده و بقیه را خرد می­کرد و بر سر عروس می­ریخت.

میهمانان معتقد بودند که این تکه های نان خوشبختی و سعادت را به همراه دارند، به همین دلیل تکه های نان را جمع کرده و می­خوردند.  در طی دوران ها کیک عروسی جای نان را گرفت.

کیک عروسی

رسم های مراسم عروسی

یکی دیگر از رسم و رسومات عروسی در دوران باستان، ریختن برنج بر سر عروس و داماد است که با انگیزه افزایش باروری عروس و داماد صورت می­گرفته. امروزه به جای برنج از گلبرگ، سکه و نقل استفاده می­شود.

عروس ها در زمان قرون وسطی، دسته گل خود را برای دختران مجرد پرتاب می­کردند تا آنها نیز از نیروی خیر ازدواج بهره ببرند. هم چنین شوالیه ها نیز شیئی کوچک به سینه می­زدند که همرنگ تزئین مراسم عروسیشان بود و به این طریق عشق خود را به همسرشان ابراز می­کردند.

در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ لباس عروس های طرح دار مد شد و به مرور با پیشرفت هنر، پارچه ها طرح های مختلف و زیبا داشتند. به این ترتیب عروس ها می­توانستند از لباس­هایی با طرح­های براق که تور و گیپور داشتند، استفاده کنند.

در آن زمان مردم لباس­هایی شبیه لباس عروس برای ساقدوش ها انتخاب می­کردند و معتقد بودند که به این وسیله ارواح شیطانی را از عروس و داماد دور می­کند. ولی امروزه لباس عروس با لباس ساقدوش­ها کاملا متفاوت است.

در عصر هزاره سوم با پیشرفت علم و هنر، از افکت ها، رنگ ها، خوراکی و نوشیدنی­های متفاوت بیشتر استفاده شد. امروزه تمام این رسم و رسومات لزوما رعایت نمی­شود و عروس و داماد بیشتر به راحتی و سلیقه خود توجه دارند.

زمانی که مردم اجازه نداشتند با هرکس که دوست دارند ازدواج کنند، دامادها همسرشان را دزدیده  و با او ناپدید می­شدند. با گذشت زمان آزادی ازدواج بیشتر شد و آدم ربایی به عنوان شوخی در مراسم عروسی به یک سنت و رسم تبدیل شد. اکنون عروس و داماد بعد از تمام شدن جشن عروسی به مسافرت می­روند که ماه عسل گفته می­شود.

سفره عقد

سفره عقد را در گذشته روی زمین و رو به طلوع خورشید پهن می­کردند و مراسم عقد عروس و داماد در روشنایی روز انجام می­شد. یکی از نشانه های احترام این است که بر سر سفره عقد، داماد سمت راست عروس    می­نشیند. معمولا سفره عقد به رنگ سفید است که نشانگر خلوص و پاکی بوده؛ ولی امروزه رنگ سفره عقد را با لباس عروس هماهنگ می­کنند که این ایده هم بسیار خاص و زیبا است.

سفره عقد ایرانی لوکس

آینه و شمعدان  

آینه نماد نور و روشنایی بوده و یک جفت شمعدان که در دو طرف آینه گذاشته می­شوند، نماد سربازانی است که وظیفه ی نگهبانی از زندگی عروس و داماد را دارند. آینه را در قسمت بالای سفره و روبروی عروس و داماد گذاشته تا آنها بتوانند همدیگر را ببینند و دل هایشان همانند آینه نسبت به یکدیگر صاف و زلال باشد.

فرهنگ و آداب استفاده از آینه و شمعدان این است که در دو طرف آینه، تعدادی شمع برای عروس و تعدادی برای داماد روشن می­کنند تا باعث روشنایی زندگی جدیدشان شود.

آرایش عروس

آرایش عروس یکی از مهم ترین موارد جشن عروسی است. آرایش و آراستگی ظاهر عروس در جشن عروسی همیشه مورد توجه همگان قرار گرفته و در دوران هایی آرایش و آراستگی افراطی برای جلب توجه و تفاخر در بین طبقات مختلف اجتماعی بوده است.

امروزه در مراسم های عروسی، آرایش و آراستگی ظاهر عروس یک اصل مهم برای تمام مردم بوده و بهترین آراستگی و آرایش از نظر همه این است که با زمان، مکان،سن و موقعیت اجتماعی هماهنگی داشته باشد.

مراسم های جشن عروسی از ابتدا تا انتها

خواستگاری

به پیشنهاد ازدواج، خواستگاری گفته می­شود که در طی مراسمی داماد به همراه خانواده خود به منزل عروس رفته و عروس را از خانواده اش خواستگاری می­کنند. در صورتی که عروس و داماد و خانواده دو طرف آشنایی قبلی نسبت به یکدیگر داشته باشند، این مراسم راحت­تر و سریع­تر انجام خواهد شد. در این مراسم عروس و داماد خواسته ها و شرایط خود را بیان می­کنند.

بله بران:

بله بران یکی از مراسم های سنتی است و زمانی که ازدواج دختر و پسر حتمی شد، به خواست خانواده داماد، خانواده عروس باید مراسم بله بران را ترتیب بدهند. معمولا بزرگ­تر­ های فامیل خانواده عروس و داماد در این مراسم شرکت می­کنند و در مورد مسائلی از جمله مهریه و شیربها صحبت می­شود.

هم­چنین زمان مراسم عقد و عروسی تعیین می­شود. در گذشته فقط مردها در این مراسم حضور داشتند ولی امروزه خانم ها نیز در مراسم بله بران حضور دارند.

شیرینی خوران:

در مراسم شیرینی خوران فقط خانم ها حضور دارند و طی این مراسم خانواده داماد هدایایی به همراه چند شاخه نبات که در سینی تزئین شده (خوانچه)، به خانه عروس می­برند. هم­چنین حلقه نامزدی را دست عروس می­کنند.

نامزدی:

بعد از آنکه عروس و داماد برای ازدواج به توافق رسیدند، دوران شیرین نامزدی شروع می­شود. در این دوران خانواده های دو طرف بیشتر با هم رفت و آمد کرده و عروس و داماد مقدمات جشن عقد و عروسی را فراهم  می­کنند. در بعضی خانواده ها، مراسم نامزدی جهت آشنایی بیشتر برگزار می­شود.

عقد نکاح:

حلقه ازدواجعقد نکاح به معنای توافق زن و مرد برای شروع زندگی مشترک و پایبندی به قوانین حاکم بر این پیمان، که به آن پیمان زناشویی گفته می­شود. معمولا جشن عقد در خانه پدر عروس گرفته می­شود. در این مراسم عروس و داماد بر سر سفره عقد نشسته و عاقد خطبه عقد را جاری می­کند. طبق آئین زرتشتی، داماد باید سمت راست عروس بنشیند. ب

انوانی که در زندگی مشترک خود موفق بوده اند بر سر عروس و داماد قند سابیده و تمام حاضرین در مراسم برای خوشبختی و سعادت این زوج دعا می­کنند.  زمانی که دو طرف شرایط عقد را بپذیرند، عروس و داماد به عقد یکدیگر در می­آیند و رسما زن و شوهر هستند.

جهاز بران یا همان جهاز برون:

یکی از مراسم های عروسی، جهاز برون است که خانواده عروس اسباب و وسایلی را که تهیه کرده اند، به خانه داماد می­برند.

حنابندان:

حنابندان در شبی برگزار می­شود که عروس آخرین شب اقامت خود را در خانه­ ی پدرش می­گذراند و در واقع مراسم خداحافظی عروس از خانه ی پدری خود می­باشد.

عروسی:

برگزاری جشن عروسی به عهده داماد است و در طی این مراسم داماد، عروس را به خانه خود می­برد. برگزاری این مراسم در نقاط مختلف ایران، متفاوت بوده و هر شهر سنت ها و رسم و رسومات خاص خود را دارند.

اما امروزه در تمام شهرها رسم بر این است که صبح روز عروسی، عروس و داماد به آرایشگاه رفته و داماد بعد از آماده شدن با ماشین گل زده و یک دسته گل به دنبال عروس خواهد رفت. عروس و داماد با هم به محل جشن میروند و با میهمانان تا نیمه های شب به جشن و پایکوبی می­پردازند.

در آخر مراسم عروس دسته گل خود را برای دختران مجرد پرت می­کند، چون طبق یک باور قدیمی، معتقدند عروس بعدی دختری است که دسته گل را بتواند بگیرد.

میهمانان در آخر مراسم، عروس و داماد را تا منزلشان همراهی می­کنند و پدر عروس با گذاشتن دست آنها در دست یکدیگر، برایشان آرزوی زندگی طولانی و شاد و پر برکت خواهد کرد.

جشن عروسی

پاتختی:

فردای روز عروسی، مراسم پاتختی برگزار می­شود که دوستان و آشنایان عروس و داماد به این جشن آمده و هدایایی پیشکش عروس و داماد می­کنند. در این مجلس فقط خانم ها حضور دارند.

مادر زن سلام:

مادر زن سلام مراسمی است که صبح بعد از شب عروسی گرفته می­شود. در این مراسم داماد مادر عروس را ملاقات کرده و هدایایی را برای او می­برد به خاطر عقد دخترش سپاسگزاری می­کند.

۱۰۰%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

  • مفید بودن مقاله
  • تصاویر ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

تخفیف های ویژه
اگر میخواهید از جدیدترین تخفیفات آرایشگاه عروس و باغ عروسی اطلاع پیدا کنید کافیست ایمیل خود را ثبت کنید تا ما به صورت ماهیانه یک ایمیل که تخفیف های جدید در آن ثبت شده است را برایتان ارسال کنیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
شاید این مقالات برایتان مفید باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.